Alışveriş Sepetim

VEGANLIK VE KENDİNİ BULMA SANATI

Veganlık ve Kendini Bulma Sanatı

9789750409851

Yeliz Utku Konca

Mayıs 2024 - 142 Syf.

Etiket Fiyatı : 155.00 ₺

Stokta

“Bir yönüyle bir dürüstlük pratiği veganlık. Bir yönüyle bir kabul.Hiçbir şeyden üstün olmadığımızı, her şeyin bir parçası olduğumuzu kabul etme ve yaptıklarımızın bir etkisinin olduğunu fark etme fırsatı.”.

Bugünkü dünyamızda en çok eksikliğini çektiğimiz şey huzur. Çünkü bir şeye değer verdiğimizi söyleyip onunla çelişen davranışlarda bulunmak bizi derinden etkiliyor. İnandığımız şeylerin davranışlarımızda karşılık bulamaması, kendimize karşı hissiyatımızı etkiliyor, derinde bir yerlerde bir ikiyüzlülük içinde buluyoruz kendimizi. Oysa gün gelip de davranışlarımızla düşüncelerimizi samimi bir şekilde gözden geçirip karşımıza çıkan uyuşmazlıklarla yüzleştiğimizde ve davranışlarımızla inandıklarımızı uyumlu hâle getirmek için adım attığımızda, kendimizi nasıl da özgürleşmiş hissedeceğiz. Yoga felsefesi istediğin her şeye sahip olabilirsin, yeter ki bunu öncelikle başkaları için mümkün kıl der. Veganlık da sadece ne yediğimizi ve ne giydiğimizi değil, tüm hayatımızı etkileyen bir felsefe, bir yaşam şekli, hayata bir bakış biçimi olarak, insanın özgürleşmesinin ve huzuru bulmasının yolunun kendi küçük dünyasında sadece kendisini değil, etrafındakileri de düşünerek elde edilebileceğini anlatır. Kendi hayatımızı iyileştirmek için yapabileceğimiz en iyi şey, başkalarının hayatını iyileştirmek ve onlara karşı nazik olmaktır. “Bir yönüyle bir dürüstlük pratiği veganlık. Bir yönüyle bir kabul. Bir yönüyle mindfulness. Bir yönüyle devamlılık… Hiçbir şeyden üstün olmadığımızı, her şeyin bir parçası olduğumuzu kabul etme ve yaptıklarımızın bir etkisinin olduğunu fark etme fırsatı.” Yeliz Utku Konca, kendi hikayesinden yola çıkarak 16 yıllık vegan yaşamındaki tüm sorgulamalarını; veganlığın hem bir bilim insanı olarak çevresel etkilerini, sağlık etkilerini, canlı yaşamına, dünyamıza etkilerini; önyargılar, baştan kabullenişler, görmezden gelmeler ve vicdana dair tüm sorgulamalarını Veganlık ve Kendini Bulma Sanatı’nda anlatıyor.

Yazar hakkında:

Yeliz Utku Konca, 1979’da Bulgaristan’da doğdu. Bulgaristan’da başladığı ilköğretim hayatına 1989’daki zorunlu göçle ailesiyle birlikte göç ettiği Türkiye’de devam etti. Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra bilim insanı olma hayalini gerçekleştirmek isteğiyle önce Koç Üniversitesi’nde kimya okudu, ardından New York Üniversitesi’ne (NYU) biyomoleküllerin kimyası üzerine doktora yapmaya giderek proteinler, nanobiyomoleküller, biyomimikri ve transfeksiyon ajanları üzerine uzmanlaştı. Bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında New York’taki The French Culinary Institute ile çalışırken gıda kimyasına ilgi duymaya başladı ve moleküler gastronomi projelerinde yer aldı. Aynı dönemde New York’taki ünlü Jivamukti Yoga Okulu’yla tanıştı ve yoga, hayatının bir parçası hâline geldi. 2007’de Jivamukti Yoga Okulu’nun Omega Enstitüsü’ndeki 350 saatlik temel eğitmenlik eğitimini tamamladıktan sonra 2009’da 500 saatlik yoğun asistanlık eğitiminden mezun olarak “800 saat sertifikalı Jivamukti Yoga eğitmeni” ünvanını aldı. Doktorasını bitirdikten sonra bir sene Fransa’da yaşayan Yeliz Utku Konca, 2011’de Türkiye’ye dönerek Koç Üniversitesi Kimya Bölümü’nde tam zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2007’de vegan olan yazar, hakemli bilimsel dergilerde yayınlanan akademik yayınlarının yanında vegan beslenme üzerine Veg&Nature, Yoga Journal Türkiye, FormSante Vegan Yemekler sayısı, LiveToBloom, YogaUni gibi mecralarda yazılar yazdı. 2010’da Vegan Yemekler sitesini kurduktan sonra vegan beslenme ile ilgili pek çok konuşma ve seminer verdi. Vegan beslenme konusunda bilinçlenmek isteyenler için beslenme bilgilerini sistematik bir şekilde anlattığı Bilinçli Vegan beslenme eğitimini 2014’te vermeye başladı. 2018’de Özgür Vegan podcastini 22 bölüm olarak hazırlayıp sundu, Yoga ve Vejetaryenlik (2016) ve Jivamukti Yoga (2023) kitaplarını tercüme etti. Hâlen üniversitede hocalık yapmaya, yoga dersleri vermeye ve vegan beslenme eğtimleri ve danışmanlıklar sunmaya devam etmektedir. Veganlık ve Kendini Bulma Sanatı yazarın ilk kitabıdır.