Alışveriş Sepetim

MUAYYEN GÜNLER METİS BİLİM 55

Muayyen Günler Metis Bilim 55

9786053163121

Kate Clancy

Mart 2024 - 312 Syf.

Etiket Fiyatı : 216.00 ₺

Stokta

Yazdıklarımın, bedensel özerklik için mücadele ettiğimiz ve radikal gelecekler hayal ettiğimiz bir dünyanın neye benzeyebileceğine dair yeni fikirlerin yetişeceği bereketli bir toprak sunmasını diliyorum..

 İnsanların yaklaşık yarısının, hayatları boyunca yüzlerce defa yaşadığı regl süreci hakkında tam olarak ne biliyoruz? Bildiklerimiz neden bu kadar kısıtlı ve muğlak?

Bu sorulardan yola çıkan biyolojik antropolog Kate Clancy, günümüzde hâlâ birçok toplumda fısıltıyla konuşulan ve gizlenmeye çalışılan menstrüasyonu hem biyolojik açıdan hem de toplumsal ve kültürel açılardan ele alıyor. Menstrüasyon neden ve nasıl gerçekleşir? Evrim sürecinde insanlığa nasıl bir katkısı olmuştur? “Normal regl döngüsü” diye bir şey var mıdır? Bedenin enerji mekanizması, bağışıklık sistemi ve psikososyal stres faktörleri regl döngüsünü nasıl etkiler? Gelecek, menstrüasyon için ne gibi yenilikler ve bakış açıları getirebilir?

Menstrüasyonu bireysel bir tecrübe olarak değil toplumsal bir mesele olarak gören Clancy şöyle diyor:

“Umarım bu kitabı benim yazdığım kadar hevesle okursunuz, rahmin failliğine ve uyum sağlama becerisine dair öğrendiklerinizden keyif alırsınız ve en azından menstrüasyona ve menstrüel onarıma karşı biraz saygı duymaya başlarsınız. Umarım menstrüasyonla ilgili yanlış kanıları açığa çıkarmak söz konusu olduğunda iktidar, toplumsal cinsiyet ve ırk arasındaki bağlantıların ne kadar girift olduğunu görürsünüz. Yazdıklarımın, bedensel özerklik için mücadele ettiğimiz ve radikal gelecekler hayal ettiğimiz bir dünyanın neye benzeyebileceğine dair yeni fikirlerin yetişeceği bereketli bir toprak sunmasını diliyorum.”  

YAZAR HAKKINDA: 1979 doğumlu Amerikalı biyolojik antropolog Kathryn Bridges Harley Clancy, Harvard Üniversitesi’nde biyolojik antropoloji ve kadın araştırmaları alanlarında öğrenim gördü. 2001 yılında Harvard Üniversitesi’nden mezun olmasının ardından Yale Üniversitesi’nde antropoloji doktorası yaptı. Bir süre Yale ve Harvard üniversitelerinde ders verdikten sonra Illinois Üniversitesi’nin antropoloji bölümüne geçti ve orada Evrimsel Endokrinoloji Laboratuvarı bünyesindeki Clancy Laboratuvarı’nı kurdu. Araştırmalarında üreme ekolojisi ve adaleti, menstrüasyon, ırkçılık karşıtı feminist bilim ve teknoloji çalışmaları, bilim çevrelerinde eşitlik ve adalet gibi konulara eğilen Clancy, halen Illinois Üniversitesi’nde ders veriyor ve laboratuvar çalışmalarını sürdürüyor.