Alışveriş Sepetim

DAVET KONUKSEVERLİK ÜSTÜNE

Davet Konukseverlik Üstüne

9786053162148

Metis Yayınları

Anne Dufourmantelle Jacques Derrida

Aralık 2020 - 144 Syf.

Etiket Fiyatı : 25.00 ₺

Stokta

Jacques Derrida’nın 1996’da verdiği “Konukseverlik Üstüne” seminerinden iki oturumla birlikte, seminerleri dinleyen Anne Dufourmantelle’in “Davet” başlıklı metni yer alıyor bu kitapta. Kitabın kendisi bir konukseverlik sahnesi gibi tasarlanmış: Derrida o zaman genç bir felsefeci olan Dufourmantelle’in “davet”ine uymuş, kapısını açtığı seminerinin metnini ona teslim etmiş; Dufourmantelle’in metni de Derrida’nın seminerine kitabın kapısını açmış ve baştan sona eşlik etmiş. 

Jacques Derrida felsefe ve edebiyatın klasik metinleri ile güncel gelişmelere aynı anda başvurarak konukseverliğin yasa ve koşullarını sorguluyor; sadece bireysel değil toplumsal düzlemde de koşulsuz bir konukseverliğin mümkün olup olmadığı, nasıl mümkün olduğu üstüne düşünüyor. Felsefenin hayatın anları ya da olayları üzerine düşünmenin bir yolu olduğunu gösteren bu metinler düşünülmemişi bulup çıkarmak, üstüne düşünmek ve düşündürmek isteyen Derrida’nın felsefesi için de uygun bir “giriş kapısı.  

YAZARLAR HAKKINDA: ANNE DUFOURMANTELLE (1964-2017) Fransız filozof ve psikanalist. Çocukluğunu İspanya ve Orta Amerika’da geçirdi. Sorbonne’da felsefe doktorası yaptı, aynı zamanda Freud Çevresi’ne mensup bir analist oldu. Çeşitli yayınevlerinde editör olarak çalıştı, yükseköğrenim kurumlarında felsefe ve psikanaliz dersleri verdi. 1998’de yayımlanan doktora teziyle Fransız Akademisi’nin ödülünü kazandı. 2017 yazında bir arkadaşının çocuğunun denizde boğulmasına engel olmaya çalışırken kalbinin durmasıyla hayatını kaybetti.

JACQUES DERRIDA (1930-2004). Fransız filozof. Cezayir’de doğup büyüdü. Lise eğitimi için Paris’e gitti, Ecole normale supérieure’e (ENS, Yüksek Öğretmen Okulu) girip felsefe eğitimi aldı, Louis Althusser ve Michel Foucault gibi filozofların öğrencisi oldu. Yüksek lisans tezi için Husserl Arşivi’nde çalıştı. Daha sonra aldığı bir bursla ABD’de Harvard’a gitti. Dönünce önce Sorbonne’da, ardından ENS’te asistan oldu. 1984’te Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales’de (Sosyal Bilimler İleri Araştırmalar Okulu) profesör olarak dersler vermeye başladı. Uluslararası Felsefe Okulu’nun kurucuları arasında yer aldı ve ilk başkanı oldu. Çok sayıda Amerikan üniversitesinde dersler ve konferanslar verdi; “yapıbozum” başlığı altında topladığı düşüncesi bu dönemde özellikle ABD’de geniş yankı buldu. Derrida filozofların yanı sıra edebiyatçılarla ve eleştirmenlerle de temas içinde oldu. Siyasal tutumlarıyla öne çıkmamış olsa da Mayıs 68 olaylarına katıldı, Fransa’da felsefe eğitiminin iyileştirilmesi için bir araştırma grubu kurdu ve Güney Afrika’daki ırk ayrımcılığına karşı çıktı.