Alışveriş Sepetim

TAŞLARIN ÖTEKİ HİKAYESİ

Taşların Öteki Hikayesi

9789750409868

Fatih Çavuş

Mayıs 2024 - 160 Syf.

Etiket Fiyatı : 170.00 ₺

Stokta

Taşların Öteki Hikâyesi şöhretin, servetin, başarının, fedakârlığın, aşkın, ezcümle hepsi birlikte kaderin, zamanın akışkanlığına yalnızca taşlarda kalan son sözlerle dayanabildiğini gözler önüne seriyor..

Türklerin ilk sözlüğünü kaybolmaktan kurtaran kimdir? Dünyadaki ilk arabalı vapuru icat eden Şirket-i Hayriye müdürü kimdir? Elçilik görevi sırasında yasak aşk yaşadığı hizmetçisinin hamile kalması sebebiyle utancından intihar eden paşa kimdir? İdam edildikleri için başı ve gövdesi farklı yerlere gömülen paşalar kimdir? Kaldırım taşı meselesi yüzünden suikastla öldürülen İstanbul şehremini kimdir? Ruam hastalığına tedavi ararken hastalığı kapıp şehit olan askerî hekimlerimiz kimdir? İstanbul’da bazı semtlere kendi ismini veren kişiler kimdir? Taşların Öteki Hikâyesi şöhretin, servetin, başarının, fedakârlığın, aşkın, ezcümle hepsi birlikte kaderin, zamanın akışkanlığına yalnızca taşlarda kalan son sözlerle dayanabildiğini gözler önüne seriyor. Fatih Çavuş, yaşadığı dönemde ismini duyurmuş, 30 farklı insanın hikâyesini unutulmuş mezarlıkların yüzyıllık taşlarında kalan Osmanlıca yazılardan okuyup anlatıyor. Bu kitapta, insanların, yaptığı hizmetlerle yüksek makamlara geldiğine fakat makam hırsına yenik düşerek hayatlarından olduğuna şahit olacak, intiharlarıyla toplumu hayrette bırakan Cezmi ve Sadullah Paşa’nın intihar sebeplerini görecek, dünyadaki ilk arabalı vapuru icat eden Hüseyin Haki Bey ile tanışacak, ayyaşların piri kabul edilen Ahmed Efendi’nin mezarı başında yapılan ayyaş törenlerini okudukça hem gülümseyecek hem de zamanın yok edemediği hikâyeleri dil ile hafızamıza ve kültürel belleğimize yeniden işleyeceğiz.

Yazar hakkında: Fatih Çavuş, 1981 yılında Amasya’da dünyaya geldi. İlk ve ortaokula burada devam etti. 1999 yılında Amasya Anadolu Öğretmen Lisesi’nden mezun oldu. 2004 yılında Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünden Yüksek Lisans derecesiyle mezun oldu. Öğrenciliği sırasında İstanbul tarihine ve kültürüne olan ilgisi onu araştırmalara yönlendirdi. Özellikle Osmanlı mezar taşları üzerine incelemelerde bulundu ve 2018 yılında Osmanlı Mezar Taşlarının Sırları isimli ilk kitabını yayımladı. İstanbul tarihi ve kültürü üzerine yazdığı kitap Bir Şehri Okumak: İstanbul’un Mekânları ve Olayları ismiyle 2020 yılında yayımlandı. Evli ve iki çocuk babası olan yazar, İstanbul’da öğretmenlik hayatına ve araştırmalarına devam etmektedir.