Alışveriş Sepetim

EVLERDEN UZAK

Evlerden Uzak

9786053162940

Marilynne Robinson

Aralık 2023 - 192 Syf.

Etiket Fiyatı : 148.00 ₺

Stokta

Amerikalı yazar Marilynne Robinson, aile, kayıp, hafıza, fanilik, aidiyet ve yabancılık gibi konulara kafa yorarken, derinlikli gözlemleri ve şiirsel betimlemeleriyle sıradan şeylerin büyüsünü açığa çıkarıyor..

"Çünkü insan yalnızlığı bir kere tattı mı, başka türlü de var olmuş olabileceğine inanması artık imkânsızdır. Yalnızlık mutlak bir keşiftir. İnsan aydınlık bir pencereye içeriden baktığında ışıkları yanan bir odada kendi imgesini görür; göle yukarıdan baktığında da ağaçlar ve gökyüzüyle sarmalanmış kendi imgesini görür. Aldatmaca bariz, bariz olduğu kadar da pohpohlayıcıdır. İnsan karanlıktan aydınlığa baktığında ise, burası ile orası, bu ile şu arasındaki bütün farkı görür. Belki sığınacak yeri olmayan tüm insanlar içten içe öfkelidir; çatıyı, omurgayı, kaburgayı kırmak, pencereleri paramparça etmek, zemini sular seller altında bırakmak, perdeleri delik deşik etmek, kanepeyi suya batırmak isterler."

 Annelerinin ölümünün ardından önce anneanneleriyle, sonra büyük halalarıyla, en sonunda da teyzeleriyle birlikte göl kıyısındaki küçük bir kasabada yaşayan iki kız kardeşin hikâyesini anlatıyor Evlerden Uzak. Bir yandan büyümenin kendine özgü sıkıntılarıyla boğuşan Ruth ve Lucille, diğer yandan da teyzeleri Sylvie’nin alışılmadık karakteri ve hayat tarzı karşısında bocalayarak kendi yollarını çizmeye çalışıyorlar.

 Amerikalı yazar Marilynne Robinson, aile, kayıp, hafıza, fanilik, aidiyet ve yabancılık gibi konulara kafa yorarken, derinlikli gözlemleri ve şiirsel betimlemeleriyle sıradan şeylerin büyüsünü açığa çıkarıyor.

YAZAR HAKKINDA: Amerikalı yazar Marilynne Summers Robinson 1943’te Idaho’da doğdu. Pembroke College’da Amerikan Edebiyatı okuyan Robinson, daha sonra Washington Üniversitesi’nde felsefe doktorası yaptı. 1980 yılında yayımlanan ilk romanı Evlerden Uzak Pulitzer Ödülü’ne aday gösterildi ve PEN/Hemingway Ödülü’ne layık görüldü. Robinson 1991’de Iowa Üniversitesi’nde vermeye başladığı yaratıcı yazarlık derslerini 2016 yılına kadar sürdürdü. İkinci romanı Gilead uzun bir aradan sonra 2004 yılında yayımlandı ve Pulitzer Ödülü aldı, bunu Yuva (2008; Kyrhos, 2010), Lila (2014; Everest, 2017) ve Jack (2020) romanları takip etti. Kurmaca eserlerinin yanı sıra kurmacadışı eserler de kaleme alan Robinson, 1989-2018 yılları arasında altı deneme kitabı yayımladı. Yazar halen Iowa City’de yaşıyor.