Azerbaycan ve Osmanlı İmparatorluğu (XV-XVI. Yüzyıllar)

Şahin Fazil Ferzelibeyli
Kasım 2017
378 syf
9786053012399
Stokta
26,00TL/Ad KDV Dahil
24,07TL+ %8KDV
Sipariş için giriş yapınız
Azerbaycan ve Osmanlı İmparatorluğu (XV-XVI. Yüzyıllar)
Azerbaycan ve Osmanlı İmparatorluğu, önemli ve çözümünü bekleyen bir tarih meselesine, Türk halkları tarafından Azerbaycan topraklarında kurulmuş olan Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Safevî devletlerinin, komşuları olan Osmanlı İmparatorluğu ile ilişkilerine parmak basan bir eserdir.

Azerbaycan ve Osmanlı İmparatorluğu’nda, XV. yüzyılda Karakoyunlu ve Akkoyunlu devletlerinin ortaya çıkışı, gelişme ve çöküş süreci, bu devletlerin Osmanlılarla ilişkileri kapsamında incelenmiş, Azerbaycan- Türkiye ilişkilerinin gerginleştiği bir dönem olan XVI. yüzyıldaki Safevî-Osmanlı karşılaşmalarına geniş yer verilmiştir.

Hem Doğulu hem de Avrupalı yazarların verdiği bilgilerin yanı sıra, resmî yazışmalar, mektuplar, hükümler, fetihnameler gibi belgelere dayanılarak yazılan eserde, söz konusu devletlerin askerî, siyasi, sosyo- kültürel ve iktisadi yapılarına da değinilmiştir.

Azerbaycan ve Osmanlı İmparatorluğu’nun, Azerbaycan tarihinin derinlikleri konusundaki doyurucu ve belgesel özelliğiyle önemli bir baş ucu kitabı olduğu kuşkusuzdur.