Alışveriş Sepetim

Sırabaşı

9789750500503

Toprak Işık

Haziran 02 - 184 Syf.

Etiket Fiyatı : 25.00 ₺

Stokta

Sırabaşı’nı başlıbaşına ilginç kılan bir özelliği, Türkçe edebiyatta pek girilmemiş, bâkir bir dünyaya adım atması: Askerî okul... Askerî öğrencilerin yaşantısına dair üç öykü yer alıyor kitapta. Toprak Işık’ın öyküleri, askerî okul dışında da, öğrenci.

Sırabaşı’nı başlıbaşına ilginç kılan bir özelliği, Türkçe edebiyatta pek girilmemiş, bâkir bir dünyaya adım atması: Askerî okul... Askerî öğrencilerin yaşantısına dair üç öykü yer alıyor kitapta.

Toprak Işık’ın öyküleri, askerî okul dışında da, öğrencilik yaşantısına bakıyor. Öğrenciliğin sıradan-ve-büyük “olayları”: Öğrenci yurdu... bekâr öğrenci evi... büyük kentte okuyan öğrencinin taşraya gidiş gelişleri, mezuniyet sonrası işsiz geçen günler...

Sırabaşı, “öğrenci dünyasına” ilişkin bir öykü kitabı - ama sadece o kadar değil! Modern hayatın dağdağalı akışı içerisindeki çeşit çeşit ilişki uğraklarından kesitler var kitapta: Ana-kız, ana-oğul ilişkileri... ev kiralama işi... son iş günü... geçkin yaşta çapkınlık girişimleri...

“Yazarlık gösterisine” kalkışmaksızın, rahat rahat akan bir dili, sağlam bir kurgusu var Toprak Işık’ın öykülerinin. Sırabaşı, bir “ilk kitap” için şaşırtıcı ustalıkta bir eser.