Alışveriş Sepetim

KADEHLERDEKİ DUDAK İZLERİ

Kadehlerdeki Dudak İzleri

9786055058470

Overteam Yayınları

Şengün Kılıç Hristidis Haz.

Mart 2021 - 256 Syf.

Etiket Fiyatı : 48.00 ₺

Stokta

Bir kadının değil eğlenmek, sadece yemek yemek için bile bir lokantaya gidebilmesi Cumhuriyet’le birlikte mümkün oldu. Öte yandan çok yakın zamana kadar geçerli olan bir “zaptiye” kanununa göre içkili yerde bir kadından müşteri de olsa “vesika” göstermesi istenebiliyordu.

 

Her türlü iktidar kadının hayata katılmasının erkek üzerinden olmasına özen göstermiş. Neyse ki kadınlar sayesinde bütün bunlar değişiyor. Kadınlar “rakı içen kadın” güzellemelerini alay konusu yapıp bütün bir rakı kültüründe kendilerine alan açtılar. Söyleyiş tarzlarını oluşturdular. Rakı kültürüne renk ve estetik kattılar. Meyhaneler her gün biraz daha cıvıl cıvıl oluyor bu sayede.

 

Peki buralara nasıl geldik? Gazeteci yazar Şengün Kılıç Hristidis kadınların bozanın “neşe verici” özelliğini keşfetmelerinden itibaren bu konuyu ele aldı. Arşiv belgelerinden canlı tanıklara kadar uzanan kapsayıcı bir araştırmayla bu kitabı yazdı.

 

Mutlu Tönbekici, Meri Sevilye, Aybala Yentürk, Sula Bozis, Sumru Toydemir, Efi Kanner, Canan Balkan, Aslı Davaz, Harun Kolçak, Aydın Engin, Ilgın Su, Berrin Tablacıogˆlu, Feraye Is¸ıl, Naim Dilmener, Melis Sökmen, Ebru Çapa, Elif Key, Racia Adar, Neslihan Kayseriliogˆlu, Nisan Akman, S¸afak Gürgen, Gülten S¸en, Ece Aksoy, Deniz Türkali, Berrin Tablacıogˆlu, Güzin Degˆis¸mez, Fügen Basmacı, Nilay Lale Yılmaz, Didem Yerdelen, Çagˆla Öztek, Banu Tuna, Demet Özlen, Filiz Çay, Saadet Kıcır, Burcu Barakacı ve Esin Gedik’in katkılarıyla..