Alışveriş Sepetim

HUKUK ADINA UTANÇ ÜLKEM ADINA ACI CUMHURİYET GAZETESİ DAVASI SAVUNMASI

Hukuk Adına Utanç Ülkem Adına Acı Cumhuriyet Gazetesi Davası Savunması

9786057493477

Zehra Çiğdem Özcan Göksun Gökçe Göndermez Haz.

Mart 2022 - 262 Syf.

Etiket Fiyatı : 55.00 ₺

Stokta

Bu dava dosyası, zamana karşı işlenmiş bir suçun belgesidir. Dosyadaki her bir iddiayı tersine çevirince, gerçeğin kendisiyle karşılaşırız. Suçlayan suçludur, bile isteye kötülüğe niyet etmiştir. Suçlananlar ise masumdur. Suçlananlar sözün, düşüncenin ve özgürlüğün sesi olarak buradadır. Onların adları, yalnızca sanık olarak değil, satır aralarında acı çeken, direnen ve söze sahip çıkan bireyler olarak belirir.

 

Devletin sayfalar, evraklar, yazışmalar boyunca dur durak bilmeden yayılan sesi, içimizde gerçeğe duyulan özlemi canlandırır. Romanlarda ve filmlerde dramatize edildiği biçimde, uğruna bedeller ödenen bir özlemdir bu. Gazeteciler bu özleme değer verir ve ona dair her şeyi haber yaparlar. Ne haberin sansüre uğraması ne gazetenin baskına uğraması ne de yazarların gece yarısı gözaltına alınması gerçeğin ruhunu yok edebilir. Dava belgeleri suçtan ve suçludan söz ederken anlarız ki burada asıl konu, gerçeğin ta kendisidir. Gazeteciler bunun değeri için kalemlerine sahip çıkarlar.


YAZAR HAKKINDA:

 

ZEHRA ÇİĞDEM ÖZCAN, 1998 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Evrensel, Birikim, Hukuk Politik'te ve “Türkiye'de Hukuku Yeniden Düşünmek” ile “Düşmanı Yargılamak” adlı derlemelerde yazıları yayımlandı. “Film Gibi Hukuk” adlı kitabı, Cemal Bâli Akal'la birlikte yazdı.

 

GÖKSUN GÖKÇE GÖNDERMEZ, 2007'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde lisans, 2011'de İstanbul Bilgi Üniversitesinde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Birikim ve Hukuk Politik'te yazıları yayımlandı. Halen T24 haber portalında yazmaktadır. Serbest avukat olarak çalışmakta olup Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi üyesidir.