Uygulamalı Şifreleme ve Şifre Çözme Yöntemleri

Nuri Ural, Ömer Örenç
Nisan 2017
94 syf
9786056730115
Stokta
20,00TL/Ad KDV Dahil
18,52TL+ %8KDV
Sipariş için giriş yapınız
Bu kitapta en eski yo¨ntemlerden bas¸layıp en yeni yo¨ntemlere kadar bütün şifreleme yöntemleri anlatılıyor, o¨rneklerle pekis¸tiriliyor

Kriptoloji; matematik, bilgisayar bilimleri, dil bilimleri ve benzeri birden fazla bilimi ilgilendiren disiplinler arası bir alandır. Hızlı bir şekilde gelişen dünyanın vazgeçilmez bilim dallarından biri olan kriptoloji, aslında hayatımızın pek çok alanında önemli bir yer teşkil etmektedir. Güçlü¨ şifreleme yöntemleri,  değerli bilgiyi organize suç¸ örgütlerine, çokuluslu şirketlere ve büyük hükûmetlere karşı korumak için kullanılabilecek en önemli silahtır. Güçlü¨ şifreleme eskiden sadece askeri çalışmalarda kullanılırdı; ancak günümüz bilgi toplumunda gizlilik ve kişiselliğin korunması için kriptoloji önemli araçlardan biri haline geldi. Bir bilgi toplumu olmaya doğru ilerledikçe milyonlarca bireyin gözlenmesi ve takibi büyük hükümetler için mümkün olmaya başladı. Bu durum da kriptolojiyi kişisellik, güven, erişim kontrolü¨, elektronik ödeme, toplu (şirket, ulus, vs.) güvenlik ve pek çok alan için ana araçlardan biri haline getirdi.


Her şifreleme yönteminin anahtar üretme, şifreleme ve şifre çözme aşamaları gösteriliyor. Kitap, kriptoloji ile ilgilenenler, kriptoloji dersi verenler, kriptoloji dersi alanlar, kriptolojinin sözel anlatımından çok kriptolojide kullanılan yöntemler ile ilgilenenler için en güncel bilgileri içeriyor.