Ceza Muhakemesi Kanunu: Türk Ceza Kanunu

Feridun Yenisey, Ayşe Nuhoğlu
Ekim 2017
496 syf
9786056745614
Stokta
32,00TL/Ad KDV Dahil
29,63TL+ %8KDV
Sipariş için giriş yapınız
Resmi Gazete’de Yayımlanan İlk Metinler ve Tüm Değişiklikler İle

Ceza Muhakemesi Kanunu, Türkiye’de ceza muhakemesinin nasıl yapılacağını, bu yargı sürecine katılanların (hakim, savcı, avukat (müdafi), müdahil, şüpheli, sanık, hükümlü, hükümözlü, mağdur, suçtan zarar gören, tanık (bilgi sahibi) ve bilirkişiler ile kolluk kuvvetleri) hak ve yetkileri ile yükümlülüklerini, korumaya ilişkin tedbirleri ve mahkeme kararlarına karşı denetim yollarını soruşturma ve kovuşturma evrelerinde belirleyen geniş anlamlı kurallar bütünüdür.


Türk Ceza Kanunu’nun amacı; kişi hak ve özgürlüklerini, kamu düzen ve güvenliğini, hukuk devletini, kamu sağlığını ve çevreyi, toplum barışını korumak, suç işlenmesini önlemektir. Kanunda, bu amacın gerçekleştirilmesi için ceza sorumluluğunun temel esasları ile suçlar, ceza ve güvenlik tedbirlerinin türleri düzenlenmiştir.


“Ceza Adalet Sistemi Mevzuatı” Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Faku¨ltesi tarafından yıllardan beri yayımlanmaktadır. Bu kez, tekrar faaliyete başlayan Global Hukuk Programları Direktörlu¨ğu¨ (IGUL) tarafından yayıma hazırlanmış ve mevzuattaki değişiklikleri izlemeye olanak sağlayacak şekilde, Resmi Gazete’de yayımlanan ilk metin ve her maddeye ilişkin değişiklikler gösterilmiştir.